Skip to content →

8 trendów – część II

Czas dokończyć zeszłotygodniowy wpis. Co jeszcze przyniesie nam 2019 rok? Oto moje (i nie tylko moje) prognozy:

Doświadczenie sprzedawcy. Doświadczenie sprzedaży.

Kolejnym trendem 2019 roku ma być dbanie o sprzedawców – w końcu zgodnie z filozofią „szczęśliwi pracownicy to zadowoleni klienci” – właśnie ekspedienci odpowiadają tak naprawdę za to, czy sklep jest dochodowy, konsumenci wracają, a marka jest odbierana pozytywnie. Pracownicy handlu są ambasadorami brandu i integralną częścią doświadczenia zakupowego. Piękny sklep, dostarczający niezapomnianych wrażeń nie zadziała bez sensownego personelu. Coraz częściej od sprzedawców wymaga się i wiedzy i zaangażowania i empatii w stosunku do klientów. Przewagę nad konkurencją ma zapewnić obsługa klienta, która jest personalna, emocjonalna i oparta na zrozumieniu. Kiedy technologie i on-line zaczynają rządzić naszym życiem, prawdziwy kontakt z drugim człowiekiem jest tym, czego szukamy i potrzebujemy najbardziej. Również w sprzedaży. Ale uwaga! By pracownicy handlu dali więcej z siebie, trzeba najpierw ich doinwestować – i podwyżką płac i poprzez szkolenia, coaching, mentoring.

Eko, CSR, transparentność

Ponieważ problemy takie jak globalne ocieplenie stają się coraz większymi zagrożeniem, konsumenci będą coraz  bardziej świadomi swoich zakupów i będą wybierać marki wspierające ich wartości. Sklepy neutralizujące swój ślad węglowy, korzystające z odnawialnych źródeł energii, a nawet „zero-waist” będą coraz popularniejsze i coraz oczywistsze. Podobnie tendencja wymuszająca na markach większą przejrzystość działań, bycie autentycznym i odpowiedzialnym społecznie wciąż będzie przybierać na sile.

Wypożyczanie, przerabianie, wymiana – wszystko, byle by nie sprzedaż.

Coraz większą świadomość ekologiczna młodych klientów przekłada się również na ciągły rozwój wszelkich inicjatyw oferujących wypożyczanie ubrań i dodatków. W trendach będzie również  przerabianie starych ubrań, naprawianie uszkodzonych, itp. Antykonsumpcjonizm nie miał się nigdy tak dobrze jak dziś.

Więcej, więcej, więcej!

I choć wygląda to na paradoks –  coraz większa świadoma wstrzemięźliwość konsumentów oznacza równocześnie ich większą zachłanność. Nabywcy mody wiedzą, że na serio nie muszą kupować nowego t-shirtu (bo oznacza to np. bycie nieekologicznym), w związku z tym, oczekują, by marki zaoferowały im więcej, aby przekonać ich do zakupu. Oferowany produkt ma być i spersonalizowany i wysokiej jakości i wyprodukowany z poszanowaniem środowiska i sprzedany przez empatycznego ekspedienta i wiele innych i jeszcze… koniecznie musi być tani. Bo cena ma być „demokratyczna”.  Choć istnieje wiele dowodów na to, że podnoszenie ceny nie zawsze oznacza spadku popytu, to w 2019 roku mało osób i firm w to uwierzy. Sprzedawanych dóbr jest ogrom, wybór jest za duży, dlatego należy zadbać o wiele atrybutów sklepów i produktów – tak, by całość dawała możliwie najwięcej współczesnemu konsumentowi. Również w sensie ekonomicznym.

I co? Zaskoczeni? Pewnie nie – bo rok 2019 to kontynuacja 2018, który z kolei wzorował się na 2017… Wydawać by się zatem mogło, że niewiele się zmienia, prawda? Cóż – zmiana nie zawsze jest tożsama z rewolucją. Przyszłość zaczęła się klika lat temu, teraz jest jej po prostu więcej.

Published in BLOG BLOG VM TRENDY VM

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *