Pomiń zawartość →

8 trendów – część II

Czas dokończyć zeszłotygodniowy wpis. Co jeszcze przyniesie nam 2019 rok? Oto moje (i nie tylko moje) prognozy:

Doświadczenie sprzedawcy. Doświadczenie sprzedaży.

Kolejnym trendem 2019 roku ma być dbanie o sprzedawców – w końcu zgodnie z filozofią „szczęśliwi pracownicy to zadowoleni klienci” – właśnie ekspedienci odpowiadają tak naprawdę za to, czy sklep jest dochodowy, konsumenci wracają, a marka jest odbierana pozytywnie. Pracownicy handlu są ambasadorami brandu i integralną częścią doświadczenia zakupowego. Piękny sklep, dostarczający niezapomnianych wrażeń nie zadziała bez sensownego personelu. Coraz częściej od sprzedawców wymaga się i wiedzy i zaangażowania i empatii w stosunku do klientów. Przewagę nad konkurencją ma zapewnić obsługa klienta, która jest personalna, emocjonalna i oparta na zrozumieniu. Kiedy technologie i on-line zaczynają rządzić naszym życiem, prawdziwy kontakt z drugim człowiekiem jest tym, czego szukamy i potrzebujemy najbardziej. Również w sprzedaży. Ale uwaga! By pracownicy handlu dali więcej z siebie, trzeba najpierw ich doinwestować – i podwyżką płac i poprzez szkolenia, coaching, mentoring.

Eko, CSR, transparentność

Ponieważ problemy takie jak globalne ocieplenie stają się coraz większymi zagrożeniem, konsumenci będą coraz  bardziej świadomi swoich zakupów i będą wybierać marki wspierające ich wartości. Sklepy neutralizujące swój ślad węglowy, korzystające z odnawialnych źródeł energii, a nawet „zero-waist” będą coraz popularniejsze i coraz oczywistsze. Podobnie tendencja wymuszająca na markach większą przejrzystość działań, bycie autentycznym i odpowiedzialnym społecznie wciąż będzie przybierać na sile.

Wypożyczanie, przerabianie, wymiana – wszystko, byle by nie sprzedaż.

Coraz większą świadomość ekologiczna młodych klientów przekłada się również na ciągły rozwój wszelkich inicjatyw oferujących wypożyczanie ubrań i dodatków. W trendach będzie również  przerabianie starych ubrań, naprawianie uszkodzonych, itp. Antykonsumpcjonizm nie miał się nigdy tak dobrze jak dziś.

Więcej, więcej, więcej!

I choć wygląda to na paradoks –  coraz większa świadoma wstrzemięźliwość konsumentów oznacza równocześnie ich większą zachłanność. Nabywcy mody wiedzą, że na serio nie muszą kupować nowego t-shirtu (bo oznacza to np. bycie nieekologicznym), w związku z tym, oczekują, by marki zaoferowały im więcej, aby przekonać ich do zakupu. Oferowany produkt ma być i spersonalizowany i wysokiej jakości i wyprodukowany z poszanowaniem środowiska i sprzedany przez empatycznego ekspedienta i wiele innych i jeszcze… koniecznie musi być tani. Bo cena ma być „demokratyczna”.  Choć istnieje wiele dowodów na to, że podnoszenie ceny nie zawsze oznacza spadku popytu, to w 2019 roku mało osób i firm w to uwierzy. Sprzedawanych dóbr jest ogrom, wybór jest za duży, dlatego należy zadbać o wiele atrybutów sklepów i produktów – tak, by całość dawała możliwie najwięcej współczesnemu konsumentowi. Również w sensie ekonomicznym.

I co? Zaskoczeni? Pewnie nie – bo rok 2019 to kontynuacja 2018, który z kolei wzorował się na 2017… Wydawać by się zatem mogło, że niewiele się zmienia, prawda? Cóż – zmiana nie zawsze jest tożsama z rewolucją. Przyszłość zaczęła się klika lat temu, teraz jest jej po prostu więcej.

Opublikowano w BLOG BLOG VM TRENDY VM